Riasztó Karbantartás
A riasztórendszerek üzembiztos működése egyaránt érdeke a felhasználónak és a telepítőnek. Bár a manapság használt eszközök jó minőségűek és alapvetően üzembiztosak, az idő múlása és a környezet káros hatásai ezeken is nyomot hagynak. Ebből adódóan olyan változások is lezajlanak az elektronikus alkatrészekben, amelyek bizonytalanná tehetik a rendszer működését. Ezek az elváltozások a laikusok számára észrevétlenek maradhatnak, de a karbantartó szakembereknek beazonosíthatóak.
Karbantartásnak nevezzük a behatolásjelző rendszerek rendszeres: negyed-, félévente esetleg évente elvégzett felülvizsgálatát. Ügyfeleink a rendszer telepítésekor nyilatkoznak arról, hogy igénybe veszik-e ezt a szolgáltatást, ha igen, akkor karbantartási szerződést kötünk. Természetesen a karbantartási szerződés később is megköthető.
A karbantartás magába foglalja az egész rendszer általános felülvizsgálatát, az egyes alkotóelemek ellenőrzését, a működést károsan befolyásoló tényezők kiküszöbölését, a meghibásodott eszközök cseréjét, szükség esetén javaslattételt a rendszer fejlesztésére, felújítására, esetleges bővítésére.
Két karbantartás között a riasztórendszer megfelelően működik. A valóságban azonban nem minden esetben van így. Számolni kell ugyanis azzal a ténnyel, hogy az elektronikus alkatrészek öregedése folytán felléphetnek olyan meghibásodások, amelyek a karbantartás során még nem észlelhetőek. Néhány alapszintű ellenőrzési feladatot az ügyfelek maguk is elvégezhetnek. Tesztriasztással például lepróbálható a sziréna működése; sétateszttel ellenőrizhetőek a mozgásérzékelők; rádiós érzékelők esetében elvégezhető az időszakos elemcsere, amelyre a kezelő hívja fel a figyelmet. A távfelügyeletre kötött ügyfelek még egyszerűbben tesztelhetik a riasztórendszerüket, hiszen távfelügyeletünk folyamatosan képes regisztrálni a riasztóberendezések hibajelzéseit, szükség esetén távdiagnosztikával is segítjük a hibák kijavítását. Bár bizonyos funkciók és eszközök ellenőrzését a felhasználó valóban nem tudná elvégezni, tapasztalatunk szerint az egyszerű teszteket sem végzi el az ügyfelek többsége.

Karbantartási folyamat
A műszerészek a karbantartási folyamatot minden esetben az ügyféllel való időpont egyeztetéssel kezdik. Ezután következik a dokumentáció ellenőrzése: a javítási-karbantartási lap és az adatok áttekintése, illetve az akkumulátorok életkorának ellenőrzése. Amennyiben az előző karbantartás óta adódtak problémák a rendszer működésével, akkor a műszerészek begyűjtik az erre vonatkozó adatokat. Ehhez segítséget nyújt a távfelügyelet, hiszen a számítógépek adatbázisában visszakövethető a valós és téves riasztások, kezelési és egyéb hibák, áramszünetek és más események ideje és oka.
A karbantartás a továbbiakban az adott helyszínen zajlik. Először a műszerészek jelzik a távfelügyeletre, hogy az adott helyszínről rövidesen érkező jelzések nem valósak, hanem a karbantartás részét képezik, így intézkedést nem igényelnek. Ezt követően a műszerészek – nagyobb zónaszámú rendszerek esetén – kikötik a kűl- és beltéri szirénát, hogy a hosszan tartó szirénázások ne zavarják feleslegesen a környéken tartózkodókat. Ezután megtörténik a központ szükség szerinti műszeres mérése.
Az egyes műszaki hibákat a műszerészek a helyszínen kielemzik, majd elhárítják annak okát vagy okait. Ellenőrzik, hogy a téves riasztásokat nem az ügyfél figyelmetlensége okozza-e, ha igen, akkor szaktanáccsal segítik a felhasználót, hogy ezeket a kiváltó okokat megszüntesse. A hibák okai gyakran teljesen egyszerű dolgok: lógó vagy lebegő dekorációk, szobanövények, melyek az infra látóterébe kerülnek; rossz nyílászárók, melyek huzatot okoznak; állatok jutnak be a védett helyiségbe és hasonlók.
Egérrágta kábel
Ezért is fontos a helyszíni szemrevételezés, amikor a szakember felméri a riasztóberendezés eszközeinek a környezetét és észleli az egyből szembetűnő hibákat: nem került-e akadály az érzékelők látókörébe, például lakásátrendezés következtében; nincs-e lefestett üvegtörés érzékelő; lefestett vagy eltakart füstérzékelő; nem sérült-e vagy rozsdás a kültéri sziréna stb. Ezt követően történik az egyes eszközök ellenőrzése. Miután a riasztórendszert beélesítik, szükség szerint lepróbálják a zónákat és a partíciókat, ellenőrizve az érzékelők megfelelő működését. Nagyobb rendszereknél az összes érzékelő lepróbálása általában csak éves szinten történik meg.
Az eszközök karbantartása
Penészes füstérzékelő
A műszerészek a helyi riasztás eszközeinek, pl. kültéri, beltéri hang- és fényjelzők működését a karbantartás során szirénateszttel próbálják le. Az akkumulátorokat cégünk legkésőbb négyévente cseréli. Amikor a műszerész javasolja az akkumulátor cserét, előfordul, hogy az ügyfél nem él a lehetőséggel. Mivel ez jelentősen csökkenti a rendszer üzembiztonságát, ezt az ügyfél felelősségére bízzuk és a karbantartási lapon dokumentáljuk. Az üvegtörés érzékelők működőképességét üvegtörés teszterrel, a mozgásérzékelőkét sétateszttel ellenőrzik szakembereink. Az elszennyeződött burkolatú érzékelőket letisztítják. Ha az adott rendszernél van pánikjelző is, azokat is leteszteljük, hiszen a pánikjelzők megfelelő működése életet is menthet. Ez egyaránt vonatkozik a vezetékes és a mobil pánikkapcsolókra. Esetenként a mobil pánikjelző elemfeszültségét is ellenőrzik.
Poros riasztóközpont
Amennyiben a riasztórendszer tűzjelző eszközöket is tartalmaz, a karbantartás során a kollégák a tűzzónák működőképességét leellenőrzik, és a füst- és hőérzékelőket is szükség szerint lepróbálják. Az érzékelőket olyan anyagok felhasználásával ellenőrzik, melyek a füst molekulaszerkezetéhez nagyon hasonlóak. Az elszennyeződött érzékelőket kitakarítják. Természetesen a minősített tűzjelző rendszerek karbantartására más előírások vonatkoznak (Tűzjelző karbantartás).
Az egyes eszközök próbája során a távfelügyeleti jelzésátvitel ellenőrzésére is sor kerül. Az eszközök ellenőrzése után a műszerészek a rendszert visszakapcsolják. Amennyiben a szirénák a karbantartás kezdetén ki voltak kötve, úgy a szirénákat visszakötik. Ilyenkor riasztás kiváltásával szirénatesztet is végeznek. Amikor a központot visszazárják, végignézik a zónákat és partíciókat, és amennyiben valamilyen hibajelzés marad, azt kitörlik. Ezután az előző karbantartás óta bekövetkezett esetleges változásokat egyeztetik az ügyféllel (adatok, értesítendő személyek stb), majd kitöltik a jegyzőkönyvet, melyet mindkét fél aláír. A karbantartás utolsó lépése a távfelügyeletre való bejelentkezés, jelezve ezzel a munkálatok végét.
Kamera Karbantartás
A kamerák hosszútávú üzemeltetésének legjobb módja a rendszeres éves karbantartás. A kamera karbantartás nemcsak a meghibásodások ellen, hanem a váratlan meglepetések ellen is véd. Bízza a kamera rendszer karbantartást ránk, így önnek többé nem kell aggódnia a karbantartási időszakok és váratlan meghibásodások miatt.
Miért fontos a kamera rendszer karbantartás?
A kültéri kamerák önmagukban időjárás állóra vannak tervezve, így azt gondolhatnánk, hogy telepítés után gondozás nélkül elvannak. Sajnos azonban ez nem teljesen igaz. Sokan hónapokig nem ellenőrzik a kamerák állapotát, csak akkor, amikor nagy ritkán történik valami. Nincs rosszabb, mint amikor későn derül ki, hogy meghibásodás történt, és szükség lenne a felvételre.
A kamera lencse és ház koszolódása
A kamera lencsét időnként tisztítani kell, ugyanis rengeteg szennyeződés rakódhat rá. Por, sár, légypiszok, pókháló és még lehetne sorolni mi minden ronthatja el a felvételt. Ez a sok szennyeződés az eső és a nap hatására idővel vastag réteget alkot, amely nem csak csúnya, de a felvételt is használhatatlanná teheti. Tisztításnál mindig ügyelni kell, hogy az üveg felületre ártalmatlan szerrel és kendővel tisztítsuk, továbbá tisztítás után még egy mikroszálas tisztítókendővel érdemes áttörölni a felületet.
Kamera környezete megváltozik
Idővel a kamera környezete is változik, új épületrészek, falak épülnek fel vagy tűnnek el. A Növényzet terebélyesedik vagy éppen kipusztul. A jó belátás érdekében érdemes a rögzítő csavarokat ellenőrizni és a kamerát újrapozicionálni vagy a növényzetet megmetszeni.
Kamera csatlakozók meghibásodása
A csatlakozókat rejtő dobozok idővel megrepedhetnek. A szél az eső és a jég folyamatosan mozgathatja a kábeleket, melytől a csatlakozók kilazulhatnak, beázhatnak. A párásodás, fagyás lassan kikezdheti a szereléseket, ezért érdemes ellenőrizni azok állapotát.
Merevlemez és a beltéri egység hibái
Habár speciális megfigyelő rendszerekben alkalmazható merevlemezeket használunk, olykor sajnos a központi egységben lévő merevlemez is elromolhat. A merevlemezek folyamatos igénybevételnek vannak kitéve. Mozgatás, hibás leállítás vagy áramszünet esetén meg tudnak sérülni, mely előbb utóbb meghibásodást okozhat. Ez sajnos gyakran csak utólag derül ki, hiszen az élőképpel minden rendben van.
A belső csatlakozások legtöbbször a központi egység állandó mozgatásától tudnak kilazulni vagy letörni. Sokszor nem is látszik a hiba, csak a felvétel hiányzik.
Tápegységek meghibásodása
A legtöbb tápegység sok évig jól működik, de sajnos előfordul, hogy néha valamelyik felmondja a szolgálatot mindenféle látszólagos ok nélkül.
Kamera szoftverfrissítés
Előfordul, hogy a központi egységhez szoftverfrissítést adnak ki. Ezeket érdemes telepíteni, hiszen hibákat és biztonsági réseket javítanak ki illetve esetlegesen új funkciókat adnak.
Mit tartalmaz a kamera rendszer karbantartás
- Kamerák tisztítása portaszító védőszerrel, mikroszálas kendővel
- Kamera rögzítés és irányok ellenőrzése
- A képet zavaró növényzet visszavágása
- Kültéri csatlakozások és szerelődobozok ellenőrzése és cseréje ha kell
- Merevlemez ellenőrzése
- Központi egység és csatlakozásainak átnézése
- Központi egység szoftverfrissítése, ha szükséges
- Tápegységek ellenőrzése
- Kamera karbantartás ára
A karbantartás ára függ: - a kamerák számától
- helyszín bonyolultságától (pl kamerák elhelyezkedésének magassága)
- a gyakoriságtól
- Kamera karbantartás időszak
A kamerák karbantartását javasolt elvégezni 1, de minimum 2 évente. A feladat megoldható akár személyesen is, amennyiben a kamerák elérhetőek. Ha mégsem szeretne bajlódni a dologgal, bízza a feladatot profikra: Önnek nem kell fejben tartania a dolgot, minden lejáró karbantartási időszak végén éves rendszerességgel jelentkezünk Önnél email-ben és telefonon is egyeztetünk egy időpontot és elvégezzük a karbantartást.
Keressen minket éves karbantartással kapcsolatban vagy kérjen tanácsadást és ajánlatot